Загальна кількість переглядів сторінки

пʼятниця, 9 листопада 2012 р.

Святий Мартин надихнув на творчість юних мукачівців


В вінку в Незалежній новій Україні

Мукачево сяє подібно перлині,

Схід сонця малиновим дзвоном вітає,

Нам Латориця місто оберігає!

Тут Мартин святий, мов живий, на коні

Для захисту міста застиг на стіні!

О. Дерваль
Історія християнського культу Святого Мартина починається ще в язичницькі часи - з гулянь на честь збору врожаю із багаттями та хмільними напоями. Згодом католицька церква християнізувала це свято (як і більшість інших колись язичницьких урочистостей), адаптувавши до нього історію Святого Мартина, єпископа Турського.
Його щирий вчинок, коли при в'їзді в міс­то Ам'єн Мартин, розрізав свій похідний плащ та по­ділився ним із змерзлим жебраком, став ос­новою легенди про святого. Тому Святий Ма­ртин зображається саме в червоній накидці, Від її назви латиною («капа») пішли такі християнські терміни, як капела та капелан. Власне, Мартин і став першим християнськім капеланом (священиком у війську).
Близько 200 церков його імені існує й понині на території Польщі, Литви, Білорусі та України.
Печатки із зображенням Святого Мартина мали окремі громади в деяких середньовічних європейських містах. Так і Мукачево 22 травня 1376 року королевою Угорщини та Польщі Єлизаветою (Ержибет), яка володіла Мукачівською домінією, було подаровано місту грамоту на право користуватися власною печаткою із зображенням святого Мартина.
Багато сучасних європейських міст зберегли в своїх гербах сим­волічне зображення Святого Мартина так було вирішено й громадою нашого міста.
День Святого Мартина відзначають 11 листопада. Це свято є дуже популярним у Європі. Наше місто, вперше за багато років, також на честь покровителя міста, відзначатиме День святого Мартина до святкування якого долучилися, власне, й читачі нашої бібліотеки взявши участь в літературному конкурсі на кращий прозовий твір тема якого була „Святий Мартин, покровитель міста Мукачева”.
Юні таланти творили у найрізноманітніших літературних жанрах. Ними були написані  – казки, легенди, оповідання, есе.
За місяць до святкування Дня св. Мартина бібліотекою було оголошено про проведення конкурсу, а в переддень самого свята відбулося відзначення учасників та нагородження переможців конкурсу.
На урочисту частину були запрошені: головний редатор газети „Мукачівська Ратуша” Микола Миколайович Ряшко та голова літературного обєднання „Рідне слово” – Михайло Якович Шушкевич. Які відмітили кращі роботи, поділилися творчим досвідом, та дали напутні поради на майбутнє конкурсантам. Микола Миколайович Ряшко повідомив присутнім, що тексти авторів трьох найкращих робіт будуть опубліковані в газеті „Мукачівська Ратуша”.
Розвіяла інтригу, чиї твори виявилися кращими - заступник директора бібліотеки - Мирослава Василівна Бурч, яка також зауважила, що кращі твори учасників конкурсу будуть викладені у вітринах бібліотеки та опубліковані на блозі центральної дитячої бібліотеки (http://www.muk-cdb.blogspot.com/p/blog-page_16.html). Перші місця в номінаціях отримали: 
5-6 класи - І-ше місце - Гаврилець Олеся (гімназія, 5-Б), ІІ-ге місце – Новікова Аліна (ЗОШ № 6, 5-А), ІІІ-тє місце – Ціва Еліна (ЗОШ №16, 5-А);
7-8 класи - І-ше місце – Худяк Софія (ЗОШ № 6, 8-Б), ІІ-ге місце – Созінова Яна (гімназія, 8-А) та Деревянко Анастасія (ЗОШ №4, 7-А), ІІІ-тє місце – Симулик Крістіна (ЗОШ №7, 8-Б);
9 класи - І-ше місце – Тромпак Катерина (ЗОШ № 4, 9-Б), ІІ-ге місце – Ковач Яна  (ЗОШ №6, 9-В), ІІІ-тє місце – Лизанець Ірина (ЗОШ №11, 9)
Переможці отримали грамоти та книги, а всі інші – дипломи учасників конкурсу. По нагородженню переможці І-х місць зачитали вголос власні твори.
Для перевірки та закріплення знань про рідне місто та його покровителя бібліотекарі запропонували присутнім ерудит-паузу – всі разом гозгадали кросворд „Святий Мартин”.
І на завершення урочистої частини було запрошено всіх присутніх до перегляду книжкової виставки-свята „Святий Мартин – покровитель міста Мукачева” та виставки-презентації книги О. Філіпова „Під плащем святого Мартина”, а також на Творчу паузу „Руки творять чудеса” за сторінками періодичних видань під час якої всім охочим було продемонстровано, як виготовити ліхтарик до Дня святого Мартина.
1 коментар:

  1. дуже чудовий конкурс)..якби я мала можливість я б теж прийняла участь! і діти,що писали твори надзвичайно талановиті! продовжуйте далі писати)))

    ВідповістиВидалити