Загальна кількість переглядів сторінки

середа, 30 грудня 2020 р.

Хранителі часу

Напередодні Нового року хочемо розповісти Вам про предмет, до якого кожен з нас звертається, напевно, щодня. Ми маємо на увазі календар. Отож, читайте та дізнайтеся більше про те, коли був створений сучасний календар; які є види та типи календарів? та ін.

28-го грудня 1708 року був виданий перший цивільний календар.

Деякі вчені стверджують, що календар є першим винаходом людства, яке зробило крок до цивілізованого життя.

Історія виникнення календаря та його вдосконалення доволі довга. Різні народи користувалися своїми методами датування історичних подій. Так, римляни вели літочислення з моменту заснування Риму, стародавні єгиптяни з початку правління нової династії (прийшов новий фараон – початок нового обчислення).

Батьківщиною слова «календар» вважають Стародавній Рим. З початком місяця за місячним календарем жерці збирали відсотки по боргах громадян. Перший день називався «Kalendae», звідки і пішла власне назва.

У Середньовіччі функції календаря змінилися, а назва збереглася до наших днів. Пізніше календарями називалися книги з розкладом релігійних свят, днів народжень імператорів, днів зборів сенату.

У XIV столітті календарі спеціально створювалися для аристократії.

Вони називалися альманахами. Автором першого такого видання був Йоганн Гутенберг у 1448 році. З того часу їх стали випускати щорічно.

З XVII століття вони вже містили дати, дні тижня, свята і цікаву інформацію про майбутні події в місті (про ярмарки, придворні бали та ін.). В 1699 році в альманасі стали друкувати відомості про генеалогію французького королівського дому, а також списки вищого духовенства і дворян . Пізніше видавали подібні календарі й для народу з анекдотами і цікавими розповідями, календарними відомостями. Поступово календарні відомості почали випускати окремо під назвою «Календар», а альманах перетворився на збірку розважального призначення.

Види календарів:

Давньогрецький календар.

У ньому було 354 днів. Через розбіжність з відомим тоді сонячним роком на цілих 11,25 доби, греки кожні 8 років додавали до нього 90 діб, поділених на 3 місяці.

Давньоримський календар.

Спочатку він складався з 304 днів, поділених на 10 місяців. Першим місяцем в році вважався березень. Згодом римський календар пережив безліч змін: в нього додали 2 місяці та змінили початок року на січень.

Юліанський календар.

Його введення пов’язане з Юлієм Цезарем, імператором Стародавнього Риму, який намагався пов’язати календарні дати з природними, сезонними явищами. Він встановив тривалість року в 365,25 днів. Раз на чотири роки був високосний рік (366 сонячних діб).

Грігоріанскій календар.

Його ввів папа Римський Григорій XIII як нову заміну старого. Мета григоріанського календаря -повернення реальної дати весняного рівнодення – 21 березня, яка була встановлена ​​під час Нікейського собору. Цей календар найбільш точно наближений до тропічного року.

Основні типи календарів:

Основу будь-якого календаря становить циклічність Сонця і Місяця. Тому виділили такі основні типи календарів:

Місячний календар, в основі якого лежить циклічна зміна місячних фаз, що відбуваються протягом синодичного місяця. Він триває 29,53 діб, а рік – 354,37 діб. За кожні 30 років внаслідок дрібних частин накопичувалося 11 зайвих діб. Типовий приклад місячного календаря – мусульманський календар.

Сонячний календар, в основі якого річний сонячний цикл тривалістю 365,24 доби. Основні дати, на які він орієнтується це дні сонячного сонцестояння і рівнодення. Типовий приклад сонячного календаря – григоріанський календарь.

Місячно-сонячний календар, в основі якого спроба з’єднання двох циклів – сонячного і місячного. Типовий приклад такого календаря – єврейський календар.

Джерело: https://dovidka.biz.ua/koly-buv-stvorenyi-suchasnyi.../

У вітринах бібліотеки пропонуємо переглянути виставку-аргумент "Хранителі часу", де ви знайдете ще більше цікавих фактів. Енциклопедії, журнали можна переглянути в читальній залі дитячої бібліотеки.

Немає коментарів:

Дописати коментар